• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Профілактика грипу, ГРВІ, коронавірусної інфекції

Пам'ятка з профілактики грипу та інших гострих респіраторних інфекцій (ГРІ), опублікована Міністерством охорони здоров'я

ГРІ - це велика група гострих вірусних захворювань, які передаються повітряно-крапельним шляхом передачі та переважним ураженням верхніх дихальних шляхів.

Грип є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого у надзвичайно швидкому поширенні і вираженій інтоксикації. Механізм передачі вірусу грипу - повітряно-крапельний.

Грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем.

Профілактика захворювань

Профілактичні заходи спрямовані насамперед для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРІ та ГРЗ.

Ефективними, особливо у період підвищення захворюваності, фахівці відзначають наступні методи профілактики:

- повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;

- загартовування та часте провітрювання приміщень;

- вживання загальнозміцнюючих та тонізуючо-імуномодулюючих препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії.

Високоефективними є рекомендації загального санітарно-гігієнічного спрямування,зокрема:

- Часто мити руки з милом, особливо після відвідування;

- Прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашлі та чиханні;

- Широко застосовувати засоби нетрадиційної (народної) медицини, гомеопатичні препарати, оксолінову мазь.

На що необхідно звернути увагу:

- Існують деякі особливості клінічного перебігу грипу у різних вікових групах. У дітей молодшого віку передусім можуть з'явитися симптоми нейротоксикозу (блювання, судоми) навіть на тлі субфебрильної температури тіла.

У осіб похилого віку на тлі ГРВІ загострюються серцево-судинні захворювання, активуються хронічні вогнища інфекції, що суттєво впливає на клінічні прояви грипу.

- Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, м'язовий біль, порушується сон.

Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі - загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини. Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до 3 діб.

- Здебільшого на другу добу хвороби з'являється сухий кашель, починає турбувати біль у грудях. На 3-5 добу кашель м'якшає, з'являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.

- Вже в перші години температура тіла може сягати 39-40°С, утримуватись на такому рівні 2-3 доби. Проте, якщо в подальшому гарячка продовжується або розвивається її друга хвиля (загалом триває довше 5-7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.

- Лікування ГРВІ та грипу є складною проблемою, тому його має визначати лікар. Не потрібно займатись самолікуванням, це небезпечно!

При своєчасному і правильному лікуванні хвороба закінчується повним одужанням.

Профілактика грипу та ГРВІ для дітей: пам’ятка

На сучасному етапі розвитку медицини все ще зберігається актуальність питань, пов’язаних із захворюваністю інфекційними захворюваннями, що відносяться до групи ГРВІ або ГРЗ.

На жаль, досить поганим контролем характеризуються гострі респіраторні вірусні інфекції,

число дітей хворих якими, незважаючи на деяке зниження в певні періоди, все ж у загальному значенні кожен рік зростає.

У нашій країні щорічно, приблизно 30 мільйонів чоловік піддаються простудних інфекцій. Слід зазначити, що так само в цей період, поряд з вже існуючими вірусами, виникає близько двох тисяч нових вірусів, що викликають недуги, які відносяться до ГРВІ або ГРЗ.

Як відбувається зараження

Збудниками простудних захворювань виступає різноманітні агенти. Виділяється вірусна і бактеріальна природа респіраторних захворювань, збудники яких представлені стафілококами, стрептококами, кишковою паличкою та ін

У медицині розділяють три види грипу:А, В, С— перший із яких найчастіше приводить до епідемії, а випадки двох інших – поодинокі.

Найбільшому ризику піддаються діти. Для кожної дорослої людини відомо, що віруси в організм здорової людини переважною мірою надходять від хворої особи. Крім зараження простудними захворюваннями при безпосередньому спілкуванні з хворим, за допомогою повітряно-краплинного шляху, можливо заразитися і через предмети побуту, якими користувався хворий.

Таким чином, крім повітряно-крапельного шляху зараження, в педіатрії виділяється ще і контактно-побутовий, який сприяє проникненню вірусних мікроорганізмів в дитячий організм.

Як проявляється ГРВІ у дітей та особливості перебігу

Характерними ознаками гострих респіраторних вірусних інфекцій у немовляти і дитини старшої вікової групи виступає гострий початок, якому притаманне швидке підвищення температури тіла вже протягом декількох годин з початку хвороби.

Для дітей молодшого віку відмінністю виступає більш явний прояв синдрому інтоксикації, який характеризується млявістю, анемією, погіршенням апетиту.

Проявами даного синдрому у дитини більш старшої вікової групи виступають головний біль, зниження активності, блювання і навіть менінгеальні знаки (при важкому перебігу захворювання).

Найбільша активність інфекції в дитячому організмі виражається через прояв катарального синдрому, для якого характерно покашлювання, невелике відділення слизу з носових шляхів, незначна гіперемія слизових оболонок ротової порожнини і глотки, виникнення «зернистості» на стінках глотки.

Крім цього, досить часто під час ГРВІ у дитини виникає ін’єктованість судин склер і неинтенсивное носова кровотеча. У разі сильного жару можливо почастішання серцебиття і поява приглушенности тонів серця.

Грип часто дає ускладнення на органи нижніх дихальних шляхів, тому в цьому випадку виникає ймовірність появи бронхітів, запалення легенів та інших захворювань.

Дізнатися про причини виникнення, симптоми, лікування та профілактики обструктивного бронхіту, ви можете тут: Обструктивний бронхіт у дітей: симптоми і лікування

Стан дитини при даних захворюваннях починає поліпшуватися, як тільки знижується температура тіла, слабшає інтоксикаційний синдром. Триває недугу протягомсеми — десяти днів. Тривалість хвороби знаходиться в залежності від природи збудника.
Найбільш частим наслідком захворювань даної групи виступає тривале збереження проявів асенізаційного синдрому.

Кожен з видів недуг, що належать до ГРВІ, має свої виражені ознаки:

· Парагрип:поступальний розвиток, покашлювання, незначний нежить, невелике підняття температури. З четвертого дня хвороби проявляється інтоксикаційний синдром, ларинготрахеїт або бронхіт.

· Аденовірусний тип:гострий початок, хвилеподібна лихоманка, розвиток лихоманки фарингоконъюнктивального типу, бронхіт.

· Риновирусное ГРВІ:виникнення серозно-слизового відокремлює з носових шляхів, відсутність інтоксикаційних ознак і гарячкових.

· Энтеровирусное ГРВІ:схоже з попереднім, відмітною ознакою є порушення функціонування органів травної системи; розвивається серозний менінгіт, екзантема, герпетична ангіна.

Як проявляється грип у дітей та особливості перебігу

Проникнення вірусу грипу відбувається крізь верхні шляхи дихання. Характерно рідкісна затримка вірусних мікроорганізмів в порожнині носа або рота, часто вони просуваються в епітелій трахей (що і обумовлює виникнення сухого кашлю при недугу).

Мікроорганізми розмножуються в клітинах епітелію, руйнують їх, після чого у великих кількостях просуваються по організму, вражаючи при цьому всі нові клітини. Віруси під час свого функціонування, виділяють токсичні елементи, що роблять вплив на діяльність нервової і серцево-судинної системи.

Найнадійніший спосіб профілактики грипу – поселення на безлюдному острові, вважає дитячий педіатр, доктор Комаровський. Але так як це спосіб не всім доступний, то таким же ефективним по надійності способом є вакцинація проти вірусу грипу.

Крім того, вірусні мікроорганізми надають переважна вплив на імунну систему, сприяючи тим самим активізації освіти флори для розмноження бактерій, стримуваних клітинами і речовинами імунітету.

Грип проходить кілька етапів свого розвитку в організмі дитини. Розглянемо їх:

· Розмноження вірусів у клітинах дихальних шляхів.

· Попадання вірусних мікроорганізмів у кров, провокування розвитку реакцій токсичного і токсико-алергічного характеру (поява підвищеної температури, слабкості, головного болю, висипи тощо).

· Вплив на органи дихальних шляхів, спочатку – трахей, потім – легенів.

· Збільшення ризику виникнення ускладнень бактеріальної природи.

· Зворотний розвиток патологічного процесу.

Грип характеризується гострим початком вже через дванадцять годин– дві доби по проникненню збудника в організм дитини. Найчастіше проявляється різким підвищенням температуридо 38-40 градусів, виникненням сухого кашлю.

Про те, як збити температуру, а так само чого при цьому не слід робити, ви можете дізнатися з нашої статті: Як збити температуру 39 у дитини в домашніх умовах

Дізнатися про те, коли брати і яке жарознижуючий засіб вибрати, ви можете тут: Жарознижуючі засоби при високій температурі у дітей
Гарячкові прояви досить складні тривалістю в межах тижня, що вимагають прийняття препаратів жарознижуючого ефекту. Поряд з цим можлива поява нежитю, кон’юнктивіту, почервоніння горла, фарингіту, тонзиліту або тонзилофарингіту.

Крім вище перерахованих ознак, починає прояв токсичне ураження, яке виражається в:

§ слабкості;

§ нездужанні;

§ головного болю;

§ млявості;

§ м’язового болю;

§ хворобливих відчуттях в органах зору.

Можливо кілька варіантів яких форм перебігу грипу у дитини:

§ без підвищення температури;

§ з відсутністю проявів ураження шляхів дихання;

§ блискавичний розвиток.

Виділяється три ступені тяжкості недуги:

§ легка;

§ середня;

§ важка.

Тривалість хвороби коливається у відповідності з індивідуальними особливостями кожного окремого малюка.

Вакцинація проти грипу: особливості, ефективність

Питання протигрипозної вакцинації все ще залишається спірним, і має як прихильників, так і супротивників.

Головна спрямованість даного способу профілактики хвороби полягає у формуванні особливого імунітету до конкретного збудника за рахунок впровадження в організм комплексу антигенів (елементів збудника).

Багато батьків бояться щепити дітей, побоюючись того, що після щеплення дитина обов’язково захворіє на грип.

Насправді, якість вакцини від грипу, яке було 10-20 років тому, суттєво відрізняється від сучасних ін’єкцій. Раніше при створенні вакцин від грипу використовувалися так звані живі, але ослаблені віруси. При використанні таких вакцин ймовірність мати помірні симптоми захворювання суттєво зростають.

Коли мова йде про сучасних вакцинах, при їх створенні використовуються інші технології, що дозволяють не використовувати живий вірус. Інактивовані вакцини включають в себе фрагмент вірусу, відповідального за вироблення імунітету. Такі вакцини лише у 10% дітей дають місцеві реакції.

Слід бути обізнаними в кількох особливості вакцинації:

· Вироблення імунітету відбувається лише через 10-14 діб за здійснення вакцинації.

· До складу сучасних вакцин входить не 1, а 3 збудника, що спрямовано на попередження зараження при першій і другій хвилі епідемії.

· Для досягнення необхідного ефекту від вакцинації слід брати до уваги:

§ особливості власне вакцини;

§ індивідуальні особливості кожного організму;

§ вплив зовнішніх факторів.

· у разі дотримання всіх правил ефект від вакцинації становить 75-90%.

· Щорічно на утримання вакцин вносяться зміни, що обумовлено здатністю грипу до мутацій.

У медицині виділяють два види вакцин проти грипу, представлені:

§ живими (у складі – живі вірусу, ослаблені);

§ інактивованими (у складі – мертві вірусні мікроорганізми або їх частини).

Якісні характеристики вакцини визначає її:

§ Реактогенність (провокування побічних ефектів).

§ Імуногенність (адекватність та достатність по силі відповіді для створення особливого імунітету).

Коли мова йде про грип, то таке поняття, як перехресний імунітет взагалі не існує.

Дізнатися про особливості проведення вакцинації та національному календарі щеплень, ви можете тут: Графік щеплень дитини до 3 років: особливості вакцинації дітей

Пам’ятка для батьків щодо профілактики ГРВІ та грипу у дітей

Профілактичні заходи, які необхідно виконувати батькам для попередження зараження дитини простудними захворюваннями, представлені:

· Дотриманням правил гігієни, які полягають у:

§ Режим дня;

§ Уникнення переохолодження або перегріву;

§ Регулярне та ретельне миття рук з милом;

§ Використання індивідуальних предметів особистої гігієни;

§ Користування носовою хусткою під час кашлю або чхання;

· Регулярним провітрюванням і прибиранням у дитячій кімнаті і житловому приміщенні в цілому.

· Загартовуванням дитячого організму.

· Профілактикою захворювань простудного характеру за допомогою спеціально призначених лікарських засобів.

У разі перших симптомів хвороби необхідно:

§ Обмежити спілкування хворого з іншими членами сім’ї.

§ Звернутися за допомогою до фахівця.

§ Не відправляти дитину в школу або дитячий сад.

/Files/images/коронавірус.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 39

Коментарi